Browse Fellows

Google

www Lives

Biographical entry Branfoot, Sir Arthur Mudge (1848 - 1914)

KCIE Dec 11th 1911; MRCS Nov 17th 1870; FRCS (elected as a Member of twenty years’ standing) April 5th 1906; LRCP Lond 1871; MB Lond (1st class honours in obstetric medicine) 1872.

Born
27 February 1848
Died
17 March 1914
Folkestone
Occupation
General surgeon

Details

Born on Feb 27th, 1848, the son of Jonathan H Branfoot, MD. Educated at Epsom College and Guy’s Hospital, and entered the Madras Medical Service as Assistant Surgeon on March 30th, 1872. He was appointed Civil Surgeon at Cocanada, and afterwards became Resident Surgeon at the General Hospital, Madras, until he was appointed in 1879 Superintendent of the Government Maternity Hospital, and in 1881 Professor of Midwifery and Gynaecology at the Madras Medical College. His promotions were, Surgeon (July 1st, 1873); Surgeon Major (March 30th, 1884); Brigade Surgeon Lieut-Colonel (April 1st, 1895); and Colonel (March 1st, 1898). On promotion to Colonel he returned to military duty as Administrative Medical Officer. In 1901 he was Surgeon General to the Government of Madras, and for a short time he served as Principal Medical Officer of the Bangalore and Southern Districts. He retired on May 19th, 1903, and on New Year’s Day, 1904, succeeded Sir William Hooper at the India Office as President of the Medical Board, with the honorary rank of Surgeon General. He held office until Feb 28th, 1913, when he retired, having reached the age limit of 65. He was a Member of the Advisory Board for the Army and Medical Services and of the Army Hospitals and Sanitary Board from 1904-1913, and a Member of Council of the Lister Institute.

He married: (1) Alice Stewart, daughter of Deputy Surgeon General G S W Ogg, by whom he had two daughters, and (2) Lucy Inns, daughter of H R P Carter, CE, by whom he had a son and a daughter. He died at Folkestone on Tuesday, March 17th, 1914.

General Branfoot did excellent work in the Indian Medical Service, and was rewarded with a CIE on May 21st, 1888, and with promotion to KCIE on Dec 11th, 1911. He made a great reputation for himself in Madras, and maintained it in Burma, as one who was ever ready and generous in help given to his fellow-practitioners, though he himself steadfastly declined private practice. He was of a modest and retiring disposition, kindly, and humorous.

Publications:
Annual Reports of the Madras Government Maternity Hospital, 1879-1898.

Sources used to compile this entry: [Personal knowledge].

The Royal College of Surgeons of England