Browse Fellows

Google

www Lives

Biographical entry Scratchley, James (1784 - 1849)

MRCS Oct 7th 1803; FRCS (by election) Aug 26th 1844; MD Marischal College Aberdeen 1829.

Born
1784
Died
15 June 1849
Paris
Occupation
Military surgeon

Details

Entered the Ordnance Medical Department (Medical Establishment for the Military Department of the Ordnance) as Assistant Surgeon on Aug 1st, 1806, and was promoted Surgeon to the Department on Nov 11th, 1811. He retired on Sept 30th, 1826, and then practised in Paris, where he died during the cholera epidemic of 1849, the date of his decease being June 15th. By his marriage with Maria, daughter of Colonel Roberts, commanding the troops in Ceylon, he had thirteen children, of whom the youngest, born in Paris in 1835, was afterwards Major-General Sir Peter Henry Scratchley, KCMG, RE, Special High Commissioner in New Guinea, of whom there is an account in the Dictionary of National Biography.

Publication:
The London Dissector: or a Compendium of Practical Anatomy, 12mo, London, 1804; 8th ed. 1832.

Sources used to compile this entry: [Johnston's RAMC Roll, No 2648].

The Royal College of Surgeons of England