Browse Fellows

Google

www Lives

Biographical entry Seccombe, Thomas (1819 - 1909)

MRCS May 12th 1842; FRCS (by election) Dec 8th 1864; MD Aberdeen 1865.

Born
1819
Died
19 November 1909
Torquay
Occupation
Naval surgeon

Details

Educated at the University of Edinburgh. He entered the Royal Navy as Surgeon on Feb 6th 1845; was promoted Staff Surgeon on Feb 25th 1853; Fleet Surgeon on Oct 10th 1867, and Deputy Inspector-General on retirement on Nov 14th 1880. He served in the Kafir War of 1851 as Surgeon to the native levies and was present at most of the skirmishes; for these services he received a Medal. In 1852 he had charge of the Field Hospital at the capture of Rangoon and took part in many boat expeditions in the river; he was mentioned in dispatches, promoted, and awarded the Burmese Medal.

After his retirement Seccombe resided at Stockton House, Highland Road, Upper Norwood, SE, and died at Torquay on Nov 19th, 1909, being at the time one of the oldest retired Naval Surgeons.

The Royal College of Surgeons of England